Nmet Juhszkutya
Tarka / Fekete / Cremello
Kan: 62,5 cm; Szuka: 57,5 cm
42 fog, fell 20; alul 22
35-43 kg; kan s szuka egyarnt
Eredete
Ahogy azt a neve is mutatja, a fajta Nmetorszgbl szrmazik. Az nmet juhszkutybl s klnbz psztorkutykbl tenysztettk ki. Vgleges, mai formjt az 1800-as vek krl rte el. Eredetileg a neve Deutscher Schferhund.
A tenysztk fleg a szpsgre trekedtek, azt akartk elrni, hogy a juhszkutya leginkbb hasonltson a farkashoz. Ilyen kutyk fleg kt helyen voltak tallhatak, ez a kt tartomny Tringia s Wrttemberg. A nmet juhszkutya "atyja" Max von Stephanitz (1864-1936) lovaskapitny volt, aki szinte az lett tette fel a kutykra. Egy kutyakilltson ltta meg a Hektor Linksrhein nev kutyt, melyet tkeresztelt Horand von Grafrathra. 1899. prilis 22-n von Stephanitz s bartja, Arthur Meyer megalaptottk a "Verein fr Deutsche Schferhunde" [(SV) ~ Nmet Juhszkutya Egylet]. Hrom juhsz, kt gyrtulajdonos, egy ptsz, egy polgrmester, egy kocsmros s egy br is csatlakozott hozzjuk, mint trsalaptk.
ltalnos megjelense
A nmet juhszkutya egy kzpnagy s ers kutyafajta. Lehet hossz- s rvidszr. Habr a fekete s a barna szn a leginkbb meghatroz, a nmet juhszkutya szmos sznben s mintban elfordul, de ezek kzl nem mindegyik elfogadott az FCI (Fdration Cynologique Internationale - Nemzetkzi Kinolgiai Szvetsg) ltal. A kt sznpros lehet fekete s vrsesbarna, fekete s vrs, fekete s barna, fekete s ezst, fekete s krmszn, fekete s srgsbarna vagy ezst s barna.
Intelligens, mozgkony, kiegyenslyozott. Szinte mrtktelen a temperamentuma, ennek ellenre engedelmes, figyelmes, elfogulatlan, a feladatokat jkedven vgzi. Kellemes trs a hznl, imdja a gyermekeket, bartsgos a hzillatokhoz. Idelis munkakutya, nagyon nehz helyettesteni. A szpsgidelokat kerget tenysztknek mr von Stephanitz is azt vlaszolta: "A juhszkutya munkakutya, s maradjon is munkakutya!"
„Vllald rtem: tedd biztoss, hogy a juhszkutym munkakutya maradjon, mert n az letemet tettem r, hogy ezt a clt elrjem!”
Lersa
-
get tpus kutya, a lbait tlsan viszi, a mozgsa trlel. A hts lbaival tudjon legalbb a test kzepig lpni, a mells lbai ugyanolyan hosszak legyenek.
-
Marmagassg: kan: 62,5 cm., szuka: 57,5 cm., az eltrs mindkt nemnl legfeljebb +/- 2,5 cm. lehet.
-
Fej: a testnagysggal arnyos, a marmagassgnak krlbell 40%-a, nem durva, de nem is tl finom. Az ajkak szrazak, feszesek, jl zrdnak.
-
Fogazat: legyen teljes, egszsges (42 fog, alul 22), olls haraps.
-
Fl: kzpnagy, ll (a klykk mintegy 6 hnapig, nha tovbb is lgatjk, vagy befel hajltjk a flket), cscsban vgzd, elre tekint.
-
Szem: kzpnagy, ferde metszs, mandula formj, rtelmet sugrz, elevensget, magabiztossgot fejezzen ki. A szem szne harmonizljon a kutya szrzetvel.
Fekete nmet juhszkutya klyk
-
Nyak: ersen izmolt, lebernyege nincs, a trzzsel nyugalmi llapotban mintegy 45 fokos szget zr be, izgalmi llapotban felemelkedik, gets kzben pedig leereszkedik.
-
Trzs: a hossza a marmagassgnak mintegy a 110-117%-a. A mellkas mly, nem tl szles. A dongs - hord alak - mellkas a mozgst korltozza, mert a knyk kifordul. A has mrskelten felhzd, a ht s az gyk fejlett, ers, a mar s a far kztt nem hossz. A mar hossz s magas. Az gyk izmos, szles. A far hossz s enyhn, krlbell 23 fokban csapott.
-
Farok: ds szrzet, legalbb a csnkig r, a kutya enyhn begrbtve hordja, izgalomban vagy mozgs kzben felemeli, de a htnl magasabbra a farok soha nem emelkedhet.
-
Ells vgtagok:a lapocka ers, hossz, ferde helyzet (ltalban 45 fokos), a trzshz laposan illeszkedik, a knyk nem kill. Az alkar egyenes, a lbkzp feszes, nem meredek, nem is laza.
-
Htuls vgtagok: a combcsont s a lbszr oldalnzetben mintegy 120 fokot zr be, a comb ersen izmolt, a csnk - ugrzlet - ers, feszes, a lbkzp ers.
szs kzben
-
Mancs: kerekded, rvid, jl zrt, a talpprna nagyon kemny, rugalmas, a karom rvid, ers, stt szn. A farkaskrmket a nhny napos klyknl mr el kell tvoltani.
-
Sznezet: leggyakoribb a fekete ht, cser barna alapszn fekete nyereggel vagy aranysrgtl a szrkig terjed rajzolatokkal, egyszer szrke (ordas), ordas alapszn vilgos vagy barna jegyekkel (angolszsz nyelvterleten: sable),egyszn fekete, ez utbbi nagyon ritka, egyszn fehr, ez fleg az Egyeslt llamokban s Kanadban gyakori.
-
Szrzet: sima, flhossz szrzet ("Stockhaar"): a fedszr durva, tmr, a szrszlak szorosan simulak. Sima, hossz szrzet ("Lang-stockhaar"):az egyenes szlak hosszabbak, ez a szrzet az idjrssal szemben nem olyan ellenll, mint a flhossz szrzet. Hossz szrzet ("Langhaar"): aljszrzet tbbnyire nincs, az idjrssal szemben nem ellenll, Magyarorszgon az ilyen szrzet kutya nem tenyszthet.
-
Testsly: 35-43 kg.
Vrmrsklete
Igen rtelmes s munkaszeret fajta. szreveszi,st meg is rti, mi zajlik a krnyezetben, s termszetes feladatnak tekinti a csaldtagok, az otthon s csald tulajdonnak vdelmt. Rendkvl hsges, gyengd, bartsgos s magabiztos. Noha a csald minden tagjval – a gyerekekkel is j viszonyban van, ltalban klnsen ersen ktdik egyvalakihez. Nem hagyja magt idegenektl megvesztegetni. Kivl a szimata. Szrzete minden idjrsban megfelel vdelmet nyjt, ezrt a nmet juhszkutya nyugodtan tarthat szabadtri kifutban is. Megjegyzend, hogy trsasg tekintetben ms kutyk nem helyettesthetik a gazda szerept. A nmet juhszkutya letnek kzpontjban a gazda ll, s minden igyekezetvel azon van, hogy a kedvben jrjon. A fajta nem val olyan embereknek, akik sokat vannak tvol otthonrl, ha ugyanis nem kap elg figyelmet a gazdjtl, gy rzi,hogy bntetsben van. A nmet juhszkutya nagyon jl kijn a gyerekekkel, feltve,hogy azok tisztelettel bnnak vele. Mindenkppen tudni kell rla, hogy ha a bartokkal folytatott jtk eldurvul, ez a kutya a csaldhoz tartoz gyermekek vdelmre kel. Az idegenekkel szemben vatos, de ha a gazda azt jelzi, hogy minden rendben, akkor nem viselkedik ellensgesen velk. A csald bartait lelkesen fogadja. A megfelelen szocializlt nmet juhszkutynak sem fajtrsaival, sem ms hzillatokkal nem lehet gondja.
pols
A nmet juhszkutya knnyen gondozhat. Naponta egyszer egy vakarval t kell hzni majd kikeflni a szrzett, szksg esetn az ujjra hzott gzzel kitiszttani a flt. A szemvladkot paprzsebkendvel kell letrlni. A kutyt frdetni ltalban nem kell, csak ha az llatorvos javasolja, vedlik vagy lskdt kell kiirtani, illetve ha belefekdt valamilyen bzs dologba (egyes kutyk a sajt szaguk elfedse cljbl tesznek ilyet). A fogk elkerlse rdekben marhacsontot vagy szraz kenyeret rgjon a kutya. Ha mgis van fogk, azt akr krmmel is le lehet kaparni. A karmok egy sokat mozg kutynl kopnak, de ha szksges, egy durva reszelvel le kell koptatni azokat. Ha a vgblmirigy - "bzmirigy" - begyullad, a kutya "sznkzssal" jelzi ezt. Az llatorvos megmutatja, hogyan kell kinyomni a bzmirigyeket. Brmilyen problma addik, s a kutyatart nem tudja megoldani, keresse fel az llatorvost, ne kezdje el nmaga gygytani a kutyt.
Tpllk
A rszletes lers szakrtelmet kvn. Amit minden kutyatartnak tudnia kell: a kutya letkornak, egszsgi llapotnak, mozgsnak megfelel minsg s mennyisg tpllkot kell adni, ebben az llatorvos segt. Mindig legyen friss vz a kutya eltt.
Nem adhat a kutynak:
-
nyers disznhs,
-
nyers baromfihs.
-
tej - sem nyersen, sem forralva,
-
vese (ez a szr szerv nvnyirtkat halmoz fel),
-
fstlt, szott vagy ersen fszerezett hs.
A nmet juhszkutya betegsgei
rlt kutya? Ha igen, betegsg, ha nem, emberi hiba
Minden kutyatartnak ktelessge ismerni a ngylb bartjra jellemz betegsgeket, erre ott vannak a szakknyvek, a tenysztk, a kutys ismersk s mindenekeltt az llatorvosok. A diagnosztizls s a gygyts az llatorvos feladata. Az llatorvos oltja be a kutykat azOltsi program alapjn. A klyk az els oltst mg a tenysztnl kapja meg parvovrus szopornyica ellen, majd a kombinlt olts kvetkezik a 10-11. htben, ennek ismtlse a 14., de inkbb a 16. htben. Ekkor kapja meg a veszettsg elleni oltst is. A kutya vente kap emlkeztet oltst. A fregtelentst a szletst kvet 14-16. napon kell elvgezni, majd a klyk 8 hetes korig hetente meg kell ismtelni. A felntt kutya fregtelentse vente 3 alkalommal trtnjk. Vdekezni kell a kutyabolha s a tet ellen is. Az llatorvos felvilgostst ad a fregtelentssel kapcsolatban, az oltsokra pedig minden alkalommal berendeli a kutyt.
Az albb felsorolt betegsgek a nmet juhszkutyra jellemzek, s minden esetben csak az llatorvos gygythatja meg azokat:
-
Szaruhrtya-gyullads: Tnetek: elszr matt, ksbb zavaros szaruhrtya, amely pirosodni kezd, majd sttbarna pigmentszemcsk lesznek lthatak. Zseblmpa fnye mellett mindez szrevehet.
-
Gyomorcsavarods: A nmet juhszkutynak mly a mellkasa, ezrt a tpllkkal teli gyomornak nincs nagy mozgstere. A kutya ugrlsa, hempergse kvetkeztben a gyomor megcsavarodhat, hiszen azt csak a nyelcs tartja. Tnetek: a gyomor gyorsan felfvdik, a keringsi rendszer sszeesik, a betegsget elesettsg, hnyinger, lgzsi nehzsg ksri. Ha a gyomor megcsavarodott, a kutya mr hnyni sem tud, csak az operci s az azt kvet kezels segthet.
-
Blbetolds:: az egyik blszakasz beletoldhat a msikba, akr egy teleszkp. Az ok: a blszakasz bnulsa, amely leginkbb a 4-10 hnapos kutykat fenyegeti. Tnetek: puha vagy folys szklet, melyben vrnyomok is lehetnek, gyakori szkelsi inger, ezt kveten szkrekeds, gyors fogys.
-
Krnikus exokrin hasnylmirigy-elgtelensg: Tnetei: hasmens, hsg, folyamatos lesovnyods. A szklet habos, csillog, savany szag, emsztetlen tpllkrszeket tartalmaz. Ha a kutya nagy zsrtartalm tpllkot evett, a szklet szrke vagy lomszn. A rossz emszts miatt a kutya llandan hes, a sajt emsztetlen szklett is elfogyasztja.
-
Gyulladsos zleti megbetegedsek: (Sok kutys inkbb a betegsg latin nevt (arthritis > artritisz) hasznlja a hosszabb magyar megfelel helyett.) A betegsg egyszerre tbb zletet is megtmadhat (polyarthritis > sokzleti gyullads). Tnetek: A kutya nehezen tpszkodik fel, ers fjdalmai vannak, gets vagy futs kzben fel-felsr, nincs kedve mozogni, az zletek gyakran megdagadnak, melegebbek a krnyez testrszeknl. A betegsg lzzal is jrhat. Az llatorvos az albbiakat javasolja: a kutyt csak stltatni kell, a hideg padln nem fekdhet. A gygyuls hossz ideig tart.
-
Artrzis: rkltt, lass lefolys betegsg, amely bnulshoz is vezethet. Tnetek: a bemelegts s a kifrads egyarnt fj a kutynak, A feltpszkod kutya zsibbadtnak ltszik, a mozgsa pedig visszafogott vlik.
-
Cspzleti diszplzia: Az elnevezs csptorzulst jelent. Az zleti vpa, combfej vagy a combnyak rendellenesen fejldhet, slyos esetben az ellaposodott combfej s az zleti vpa ficamot okoz. Tnetek: a hts lbak az enyhe gyengesgtl a lebnulsig terjedhet a betegsg. Terhelsre fjdalom jelentkezik, de az nem jelezheti felttlenl a betegsg slyossgt. Figyelni kell a kiegyenslyozott tpllkra, a testsly s a magassg helyes arnyra s a leterhelsre.
-
Gerincvelhrtya-csontosods: A gerincvelt, akr az agyat, hrom hrtya burkolja be. A 7 vesnl idsebb nmet juhszkutyknl az egyik hrtya elcsontosodhat, s nyomhatja a gerincvelt. Elszr kevs, majd egyre tbb izom sorvad el, mert a nyoms kvetkeztben az idegek elsorvadnak. Tnetek: nincs fjdalom, amely jelezn a betegsget. A bnulsi folyamat lass, tbb ven t tart. Az els jel: az egyik hts lb krme karcolja az aszfaltot, majd a kutya imbolyogva, botladozva jr. Az egyre jobban bnul kutya hzza a hts lbt, a karom s a szr lekopik a mancsrl, ksbb pedig a br is lehorzsoldik. Fjdalom nlkli, lass bnulsrl van sz, a lbak zsibbadtnak tnnek. A betegsg meggygytsa ma mg nem jr sok sikerrel.
Veszlyes-e a nmet juhszkutya?
A kutya ideges llapott a gazda hibi idzik el
|